Priestor pre trvalo udržateľnú módu.

CERTIFIKÁTY

"Nerobte kompromisy v kvalite a transparentnosti, používajte iba certifikované materiály."

 

GOTS - Global Organic Textile Standard

 Je medzinárodne uznávaná ochranná známka, ale to neznamená, že je ľahké sa k nej dostať. Kritériá na jeho udelenie sú jedno z najprísnejších v odevnom a textilnom priemysle. Výrobcovia musia spĺňať príslušné environmentálne a sociálne normy. Globálny štandard pre organický textil potvrdzuje, že celý výrobný reťazec - od semien rastlín až po hotový výrobok - je založený na rešpektovaní životného prostredia a práv pracovníkov, vrátane tých, ktoré sa týkajú dôstojných pracovných podmienok. Organické tkaniny sú vyrobené z vlákien ekologického poľnohospodárstva a semená, z ktorých rastliny vyrastajú, nemôžu byť geneticky modifikované. Od výrobcov sa tiež vyžaduje, aby zaviedli vhodné vodné hospodárstvo, tz. uzavretý obeh vody a minimalizáciu množstva odpadu.

 

GOTS je v skutočnosti značka sama o sebe - svedectvo o tom, že firmať, ktorá sa ňou môže pochváliť, je z obchodného hľadiska vyspelá, pretože sa stará o dobro ľudí a našej planéty. Je zaujímavé, že sa nevydáva raz a navždy. Udeľuje sa spoločnosti na jeden rok a potom sa vykoná audit, ktorý overí, či stále funguje v súlade s požiadavkami certifikátu - a teda každý rok. Ako už názov napovedá, certifikát GOTS potvrdzuje, že textílie a odevy, ktoré ho nesú, zodpovedajú ekologickým štandardom. Možno sa pýtate. Musia textílie obsahovať 100% organických vlákien, aby dostali GOTS? Nie nevyhnutne, ale konečný produkt by mal obsahovať najmenej 70% surovín vyrobených v súlade s kritériami ekologického poľnohospodárstva. Toto osvedčenie zahŕňa dve kategórie: „organické“, čo znamená, že výrobky musia pozostávať najmenej z 95% organických vlákien, a „vyrobené z (x%) organických vlákien“, v ktorých je povolených najmenej 70% týchto certifikovaných vlákien a 10 % syntetických vlákien. Fun fact: výnimkou sú ponožky, legíny a športové oblečenie - dá sa tu použiť až 25% syntetických vlákien. Môže byť certifikované oblečenie, textilné výrobky, napríklad posteľná bielizeň alebo záclony, a samotné materiály: bavlna, hodváb, vlna, ľan a konope.

 

Napriek prírodnému pôvodu GOTS neoznačuje kožené výrobky. Chemické látky používané pri výrobe, vrátane farbív, navyše musia spĺňať prísne environmentálne a toxikologické kritériá. Pri žiadosti o certifikát výrobca podáva správy o konkrétnych materiáloch alebo výrobkoch - môže byť udelený všetkým, nie však nevyhnutne, ak celý dodávateľský reťazec nespĺňa kritériá GOTS.

 

 GRS - Global Recycled Standard

Definuje požiadavky na recyklované vlákna. Certifikát sa udelí výrobkom, ktoré obsahujú najmenej 20% recyklovaných materiálov. Na zobrazenie loga na výrobku je potrebných minimálne 50%. Nejde však iba o zloženie. Na to, aby mohol byť produkt certifikovaný, musia byť splnené požiadavky GRS v každej fáze spracovania a získavania suroviny - od fázy recyklácie cez spracovanie, končiac obchodom. Počas auditu sa overuje: zaistenie vysledovateľnosti recyklovaných materiálov v celom dodávateľskom reťazci, environmentálne kritériá, sociálne kritériá a kritériá na používanie chemikálií. Podrobné požiadavky sú opísané v dokumente Global Recycled Standard, ktorý je k dispozícii na oficiálnych webových stránkach certifikačnej inštitúcie. Viac info nájdete tu

 

OEKO-TEX®

Označuje, že materiál používaný na výrobu odevov nesmie obsahovať látky škodlivé pre ľudské zdravie, vrátane ťažkých kovov, zakázaných dusíkatých farbív a pesticídov. Okrem látok sa certifikát týka aj nití a farbív použitých pri výrobe.

 

 

BCI - Better Cotton Initiative

Ide o iniciatívu na podporu výroby surovej bavlny. Bola vytvorená za účelom zlepšenia podmienok pre pestovanie tejto suroviny z pohľadu pracovníkov na plantážach, životného prostredia a regiónu, kde sa pestuje, a budúcnosti bavlnárskeho priemyslu. Program BCI sa zameriava predovšetkým na vzdelávacie aktivity pre pestovateľov bavlny, neponúka obmedzujúcu výrobnú certifikáciu.

 

 RCS - Recycled Claim Standard

Overuje obsah recyklovaných vlákien v konečnom produkte. Certifikát sa udelí, ak sú splnené dve podmienky. Najprv musí výrobok obsahovať najmenej 5% recyklovaných vlákien. Po druhé, požiadavky RCS sa overujú v každej fáze získavania a spracovania surovín. Certifikát tiež vyžaduje súlad s požiadavkami normy Content Claim Standard (CCS) pre dodávateľský reťazec, čím sa zabezpečí vysledovateľnosť certifikovaného produktu v každej fáze. V porovnaní s certifikátom GRS RCS nepokrýva environmentálne problémy a kritériá pre použitie chemikálií vo výrobnom procese. Štandard RCS má dve označenia. RCS100% sa umiestni na výrobok, ak obsahuje najmenej 95% recyklovaných materiálov. ARCS Blended je vyhradený pre výrobky, ktoré sú zmiešané s konvenčnými alebo syntetickými surovinami a obsahujú minimálne 5% recyklovaných derivátov.

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie