Priestor pre trvalo udržateľnú módu.

CERTIFIKÁTY

"Nerobte kompromisy v kvalite a transparentnosti, používajte iba certifikované materiály."

 

GOTS - Global Organic Textile Standard

 Je medzinárodne uznávaná ochranná známka, ale to neznamená, že je ľahké sa k nej dostať. Kritériá na jeho udelenie sú jedno z najprísnejších v odevnom a textilnom priemysle. Výrobcovia musia spĺňať príslušné environmentálne a sociálne normy. Globálny štandard pre organický textil potvrdzuje, že celý výrobný reťazec - od semien rastlín až po hotový výrobok - je založený na rešpektovaní životného prostredia a práv pracovníkov, vrátane tých, ktoré sa týkajú dôstojných pracovných podmienok. Organické tkaniny sú vyrobené z vlákien ekologického poľnohospodárstva a semená, z ktorých rastliny vyrastajú, nemôžu byť geneticky modifikované. Od výrobcov sa tiež vyžaduje, aby zaviedli vhodné vodné hospodárstvo, tz. uzavretý obeh vody a minimalizáciu množstva odpadu.

 

GOTS je v skutočnosti značka sama o sebe - svedectvo o tom, že firmať, ktorá sa ňou môže pochváliť, je z obchodného hľadiska vyspelá, pretože sa stará o dobro ľudí a našej planéty. Je zaujímavé, že sa nevydáva raz a navždy. Udeľuje sa spoločnosti na jeden rok a potom sa vykoná audit, ktorý overí, či stále funguje v súlade s požiadavkami certifikátu - a teda každý rok. Ako už názov napovedá, certifikát GOTS potvrdzuje, že textílie a odevy, ktoré ho nesú, zodpovedajú ekologickým štandardom. Možno sa pýtate. Musia textílie obsahovať 100% organických vlákien, aby dostali GOTS? Nie nevyhnutne, ale konečný produkt by mal obsahovať najmenej 70% surovín vyrobených v súlade s kritériami ekologického poľnohospodárstva. Toto osvedčenie zahŕňa dve kategórie: „organické“, čo znamená, že výrobky musia pozostávať najmenej z 95% organických vlákien, a „vyrobené z (x%) organických vlákien“, v ktorých je povolených najmenej 70% týchto certifikovaných vlákien a 10 % syntetických vlákien. Fun fact: výnimkou sú ponožky, legíny a športové oblečenie - dá sa tu použiť až 25% syntetických vlákien. Môže byť certifikované oblečenie, textilné výrobky, napríklad posteľná bielizeň alebo záclony, a samotné materiály: bavlna, hodváb, vlna, ľan a konope.

 

Napriek prírodnému pôvodu GOTS neoznačuje kožené výrobky. Chemické látky používané pri výrobe, vrátane farbív, navyše musia spĺňať prísne environmentálne a toxikologické kritériá. Pri žiadosti o certifikát výrobca podáva správy o konkrétnych materiáloch alebo výrobkoch - môže byť udelený všetkým, nie však nevyhnutne, ak celý dodávateľský reťazec nespĺňa kritériá GOTS.

 

 GRS - Global Recycled Standard

Definuje požiadavky na recyklované vlákna. Certifikát sa udelí výrobkom, ktoré obsahujú najmenej 20% recyklovaných materiálov. Na zobrazenie loga na výrobku je potrebných minimálne 50%. Nejde však iba o zloženie. Na to, aby mohol byť produkt certifikovaný, musia byť splnené požiadavky GRS v každej fáze spracovania a získavania suroviny - od fázy recyklácie cez spracovanie, končiac obchodom. Počas auditu sa overuje: zaistenie vysledovateľnosti recyklovaných materiálov v celom dodávateľskom reťazci, environmentálne kritériá, sociálne kritériá a kritériá na používanie chemikálií. Podrobné požiadavky sú opísané v dokumente Global Recycled Standard, ktorý je k dispozícii na oficiálnych webových stránkach certifikačnej inštitúcie. Viac info nájdete tu

 

OEKO-TEX®

Označuje, že materiál používaný na výrobu odevov nesmie obsahovať látky škodlivé pre ľudské zdravie, vrátane ťažkých kovov, zakázaných dusíkatých farbív a pesticídov. Okrem látok sa certifikát týka aj nití a farbív použitých pri výrobe.

 

 

BCI - Better Cotton Initiative

Ide o iniciatívu na podporu výroby surovej bavlny. Bola vytvorená za účelom zlepšenia podmienok pre pestovanie tejto suroviny z pohľadu pracovníkov na plantážach, životného prostredia a regiónu, kde sa pestuje, a budúcnosti bavlnárskeho priemyslu. Program BCI sa zameriava predovšetkým na vzdelávacie aktivity pre pestovateľov bavlny, neponúka obmedzujúcu výrobnú certifikáciu.

 

 RCS - Recycled Claim Standard

Overuje obsah recyklovaných vlákien v konečnom produkte. Certifikát sa udelí, ak sú splnené dve podmienky. Najprv musí výrobok obsahovať najmenej 5% recyklovaných vlákien. Po druhé, požiadavky RCS sa overujú v každej fáze získavania a spracovania surovín. Certifikát tiež vyžaduje súlad s požiadavkami normy Content Claim Standard (CCS) pre dodávateľský reťazec, čím sa zabezpečí vysledovateľnosť certifikovaného produktu v každej fáze. V porovnaní s certifikátom GRS RCS nepokrýva environmentálne problémy a kritériá pre použitie chemikálií vo výrobnom procese. Štandard RCS má dve označenia. RCS100% sa umiestni na výrobok, ak obsahuje najmenej 95% recyklovaných materiálov. ARCS Blended je vyhradený pre výrobky, ktoré sú zmiešané s konvenčnými alebo syntetickými surovinami a obsahujú minimálne 5% recyklovaných derivátov.

 

 

Späť do obchodu